Alemdesin' Web Sitemize Hosgeldiniz

Aile Eğitim Programı Başladı

Aile Eğitim Programı Başladı sitemize 13 Şubat 2012 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Büyükşehir Belediyesi, Aile ve Sosyal PolitikalarBakanlığı ile Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı’nın birlikte uyguladığı “Aile Eğitim Programı” tanıtıldı.

Büyükşehir Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı’nın iş birliği ve “hedef mutlu aile” sloganıyla uygulanacak “Aile Eğitim Programı” başladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, Gençlik Parkı Kültür Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında, insan karakterinin oluştuğu en önemli müessese olan ailenin eğitimine, bakanlık olarak büyük önem verdiklerini söyledi.

Aileyi güçlendirerek, sağlam toplum elde edileceğine inandıklarını belirten Asan, bu nedenle projeyi Türkiye genelinde yaygınlaştırmak istediklerine işaret etti.

Asan, proje kapsamında evliliğin ilk yıllarında lazım olan bilgilerden alışveriş, finans, sağlık ve hijyene kadar her alanda eğitim programlarının olduğunu kaydetti.

Gökçek’ten çiftlere tavsiyeler
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, toplumun temel taşı olarak her zaman aileyi kabul ettiklerini söyledi.

TBMM’de bir komisyonun çalışmasında, büyükşehirler arasında en az suç oranının olduğu kentin Ankara seçildiğini vurgulayan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi olarak aileye, çocuğa, gençlere ve yaşlılara yaptıkları yaptırımlarla bu sonuca ulaştıklarını ifade etti.

Gökçek, belediye başkanı olduğu ilk dönem ailesiyle çatışan ve sokaklarda yaşayan 5 bin çocuk varken, hayata geçirdikleri projelerle bu sayının şu anda 980’e düştüğünü dile getirdi.

Ailelerin yüzde 95’inin çocuklarla diyalog sorunu yaşadığını ifade eden Gökçek, şöyle devam etti: “Artık nesiller arası büyük fark var. Çocuklar anne ve babalarına bakmıyorlar. Bunun kabahati bizde, çocuklara doğru eğitim vermeliyiz. Başbakanımız da söylüyor. Evlat sayınız bol olsun. Bir tane de kızınız olsun, arka tarafta miras kalsın. Erkekler ailelerine kızlar kadar düşkün olmuyorlar. Gençlere tavsiyem kız çocukları olana kadar çocukları olsun. Bu da benden tavsiye.

Erkeklere de özel tavsiyelerim var. Eşinizle kavga etmeyin, annesiyle arayı iyi tutun, annesi halleder. Çünkü genelde kayınvalideler damatlarını çok severler ve tutarlar. Benim ki de öyledir.

Genç kızlara da tavsiyem, kayınvalideleriyle annelerinin yanında kavga etmesinler. Sonuçta onlar da ikinci bir anneleri. Bunu dikkate alırlarsa aile içerisinde pek çok problem hal olur. Tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır, bunu görürsünüz. Ana baba bedduası da almayın. Bunu aldınız mı o zaman bittiniz. Anasından babasından beddua alan kişi eninde sonunda kendi çocuğundan görür. Onun için ana babaların gönüllerini hoş tutmanız lazım.”

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu ise projenin iletişim, eğitim, iktisat, hukuk ve medya olmak üzere 5 ana başlık altında 23 modülden oluşan bir eğitim programını kapsadığını bildirdi.

Program hakkında
Toplam 300 saatlik eğitim zinciri kapsamında, uzman kadrolar sağlıktan ebeveynliğe, aile içi iletişimden ev ekonomisine kadar pek çok konuda eğitim  verecek. 16 Şubat’tan itibaren verilecek seminerlerde, “hamilelik ve yeniden doğmak-hoş geldin bebek 0-2 yaş”, “ne ekersen onu biçersin-etkili ve yetkin ebeveynlik”, “minik devlerin hayata atılımı-bebeklikten çocukluğa doğru”, “çıkış ne tarafta-davranış problemleri ve başa çıkma yolları”, “artık okullu olduk-son çocukluk çağı ve okul problemleri”, “ben hangi yüzyıldayım, çocuğum hangi yüzyılda-çocuk yetiştirmede güncel konular”, “genç yetişkinleri tanımalı-gençliğe ilk adım”, “dikkatimi topluyorum daha başarılı oluyorum-dikkat becerisini geliştirici aile etkinlikleri” gibi konular ele alınacak.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İlgili Terimler : , , ,