Alemdesin' Web Sitemize Hosgeldiniz

ALBAY BELGÜTAY VARIMLI NASIL ÖLDÜ?

ALBAY BELGÜTAY VARIMLI NASIL ÖLDÜ? sitemize 06 Şubat 2013 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

İstanbul Kadıköy’de 7. kattan atlayarak intihar ettiği öne sürülen emekli Albay Belgütay Varımlı’nın ölümüyle ilgili yeni iddialar ortaya atıldı.

Emniyet kayıtlarına ölümü şüpheli olarak geçen Varımlı’nın avukatı Yunus Koçal şöyle konuştu: “Albay sıradan biri değildi. İntihar ettiyse, onu bu sürece götüren nedenler açıklığa kavuşturulmalı. Şüpheli ölüm için takipsizlik kararı tatmin edici değil. Ölüm sebebi, anlatmadıklarında veya anlatamadıklarında gizli.”

‘Çete kurmak ve yönetmek’ suçlamasıyla 2008 yılında gözaltına alınan Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Heyetleri Kurulu’nun eski başkanı emekli Albay Belgütay Varımlı, 20 Kasım 2009’da Kadıköy’de 7. katta bulunan evinin balkonundan düşerek hayatını kaybetti. Olayın intihar olduğu iddia edildi. Gözaltına alındığı dönemde Varımlı’nın avukatlığını yapan Yunus Koçal, müvekkilinin ölümünün üzerindeki sır perdesinin aralanamadığını düşünüyor.

Zaman'ın haberine göre, Albay Varımlı’nın 2008 yılında iddia edildiği gibi bir suç işlemediğini ifade eden Koçal, “Emniyet ve savcılık ifadelerinden sonra suçsuzluğu ispatlanmış ve serbest bırakılmıştır.” diyor.

Avukat Koçal, Varımlı’nın böyle bir organizasyonun içerisine neden çekilmek istendiğini ise hâlâ merak ettiğini söylüyor. Albay Varımlı ile bu soruşturma kapsamında tanıştığını dile getiren Koçal, “Emniyet’te ifade alma işlemi 10 saatten fazla sürdü. Ben de dâhil olmak üzere, ifadeyi alan memur arkadaşlar yorulmamıza rağmen kendisi sorgulamanın devam etmesini istemişti. Güçlü bir iradeye sahip olduğunu o zaman gördüm. Benim tanıdığım Belgütay Varımlı’nın intihar etmesi için çok önemli bir sebebi olsa gerek.” değerlendirmesini yapıyor.

SIRADAN BİR ASKER DEĞİLDİ

İntihar olayına kendisinin de inanmadığını aktaran Koçal, “İfade esnasında devletin üst düzey insanları ile yaptığı görüşmelerden bahsediyordu. Sıradan bir asker olmadığı ortada. Onun anlattıklarından daha çok, anlatmadıkları ölüm sebebi olabilir.” diye konuşuyor. Varımlı’nın ölümünden önce kimlerle görüştüğünün ve nereleri ziyaret ettiğinin tespit edilmesini isteyen avukat, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yapmış, Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Heyetleri Kurulu Başkanlığı’nda bulunmuş birinin mutlaka önemli bilgileri haiz olduğunu anlatıyor.

Albay Ali Belgütay Varımlı’nın ölüm sebebi adli kayıtlara ‘şüpheli’ olarak geçti. Olayın ardından Kadıköy Cumhuriyet Savcısı Şenol Demir tarafından 2009/62687 dosya numarasıyla soruşturma başlatıldı. Savcı Şenol’un Varımlı’nın şüpheli ölümüyle ilgili başlattığı soruşturmaya takipsizlik kararı verildi. Albay Varımlı’nın ölüm nedeni hakkında yeterli bir soruşturma yürütülmediğini belirten Avukat Yunus Koçal, “Takipsizlik kararı tatmin edici değil. Yeterli bir soruşturma yürütülmediği kanaatindeyim.” açıklamasını yapıyor.

Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı gibi önemli kurumlarda görev yapan Varımlı’nın cenazesine üst düzey devlet yetkililerinden kimse katılmamıştı. Ankara Kocatepe Camii’nde düzenlenen törene aile yakınları ve Ankara Garnizon Komutanlığı’ndan görevlendirilen bazı subaylar katıldı. 2008 yılında gözaltına alındığı sırada verdiği ifadelerinde Başbakan Recep Tayip Erdoğan, dönemin Genelkurmay başkanları Hilmi Özkök, Yaşar Büyükanıt ve bazı bakanlarla emekli olmadan önce ve olduktan sonra da görüştüğü belirtiliyordu.

ERDİL PAŞA’NIN RÜTBELERİNİ SÖKTÜRTEN ALBAY

1997-2002 yılları arasında Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Heyetleri Başkanlığı görevini yürüten Albay Ali Belgütay Varımlı, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil’in 1999-2001 yılları arasında yaptığı özel harcamalardaki yolsuzluğu deşifre etti. 2005 yılında Erdil’in yargılamasına tanık sıfatıyla katıldı ve Erdil Paşa’nın ceza almasını sağladı. Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından görülen davada Erdil, “haksız mal edinme’ suçundan 3 yıl hapse mahkûm edilmiş ve rütbeleri sökülerek er statüsüne indirilmişti. Ayrıca gazeteci Şamil Tayyar ise, ölümünün ardından Varımlı’nın Sarıkız ve Ayışığı darbe planlarını deşifre eden isim olduğunu yazmıştı.

Zaman 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İlgili Terimler :