Alemdesin' Web Sitemize Hosgeldiniz

ATCOM Ankara Sanayi Odası’nın Özel Konuğu Oldu

ATCOM Ankara Sanayi Odası’nın Özel Konuğu Oldu sitemize 19 Mart 2012 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Amerikan Türk Ticaret Odası (ATCOM) Ekonomi Bakanımız Sn. Zafer Çağlayan’ın teşvik ve yönlendirmeleriyle geçtiğimiz günlerde Ankara Sanayi Odası (ASO)’nın özel konuğu oldu

Amerikan Türk Ticaret Odası (ATCOM) Ekonomi Bakanımız Sn. Zafer Çağlayan’ın teşvik ve yönlendirmeleriyle geçtiğimiz günlerde Ankara Sanayi Odası (ASO)’nın özel konuğu oldu.Hatırlanacağı üzere Ekonomi Bakanı Çağlayan, Ağustos 2007’de TBMM’ye girmeden önce 1995-2007 tarihleri arasında ASO’nun en genç başkanı olarak 12 sene hizmet vermişti. 

ATCOM başkan ve yetkilileri ASO Başkanı Sn. Nurettin ÖZDEBİR’in ASO 1. Sanayi Bölge Müdürlüğü’ndeki makamında konuğu oldular. Sn. ÖZDEBİR tarafından karşılanan ATCOM heyetiyle yapılan toplantıya ASO Başkan Vekili Sn. Fahrettin KURKLU, Yönetim Kurulu Üyeleri Sn. Mehmet ASLAN, Sn. Hakkı YILDIRIM ve Bölge Müdürü Sn. İbrahim Hakkı ALPTURK katıldılar.

ATCOM Kurucu Başkanı ve CEO’su Prof. Dr. İhsan IŞIK ASO yetkililerine Amerika’da kurulduğundan bu yan 3 sene zarfında gerçeklestirdikleri faaliyetlerini anlattı. Amerika’nın dünyanın en büyük pazarı olduğunun altını çizen Sn. IŞIK; Ankara’lı Sanayicilerimizin dikkatlerini Amerika pazarına çevirmelerini istedi. Bu konuda Pazar araştırmaları ve hukuksal konular başta olmak üzere her türlü konuda yardıma ve yol gösterici olmaya hazır olduklarını belirten Sn. IŞIK ASO Başkanı ve diğer yetkililerini de en yakın zamanda Amerika’ya davet etti.

Heyeti ağırlamaktan ve Amerika’ya davetlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Sn. ÖZDEBİR de Ankara Sanayi Odası’nın faaliyetleri, üyeleri ve 1.OSB hakkında bilgiler verdi. ATCOM heyetine oda hakkında bir sunum yapan ASO Başkanı Özdebir, şu açıkalamaları yaptı: “Vizyonumuz Türkiye’nin hızla yükselen ekonomisinde başkenti sanayi ve teknolojide lider yapmak. Misyonumuz ise, Ankara sanayicisinin yüksek katma değer üretmesine, rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlamak ve başta ilimiz olmak üzere ülkemizin ekonomik, teknolojik, sosyal ve kültürel gelişiminde yol gösterici olmak.

ASO, toplamda 4,142 üyeye hitap etmektedir. Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında 40’a yakın üyemizin olması bizim için gurur verici. Üyelerimiz arasında Ereğli Demir Çelik, ASELSAN, TUSAŞ, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO),Türkiye Şeker Fabrikaları, Eti Maden, MAN, Türk Traktör, Makina ve Kimya Endüstri Kurumu (MKE), Havelsan, Roketsan, Nuh’un Ankara Makarnası gibi Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşları bulunmaktadır. ASO olarak gayretimiz Ankara’yı sadece siyasi değil, endüstriyel başkent olarak görmek!”

ATCOM heyeti başkanı Prof. Dr. İhsan Işık da “ ASO Başkanı ve yönetimine ATCOM’u büyük bir misafirperverlikle ağırladıkları için teşekkür etti” ve “ATCOM olarak sizlerin endüstriyel kalkınma heyecanını bizler de yurtdışındaki Türkler olarak yakından paylaşıyoruz ve desteklemek istiyoruz. ATCOM bu konuda sizlerle etkin işbirliği yapmak için yeniden yapılanıyor. ATCOM Başkan Yardımcımız Ziya Özdemir önderliğinde sektörel olarak Türk diyasporasını yapılandırmaya çalışıyoruz. Hali hazırda mesleğinde başarılı olmuş çok profesyonel bir kadroyla Teknoloji, Enerji, Bilgi Sistemleri, Mühendislik, İnşaat, Çevre, Gıda, Finans, Hukuk, Sağlık gibi sektör komisyonlarını oluşturmuş durumdayız.

Diyaspora olarak güçlendikçe sektör çeşitliliğimiz de pek tabi artacak. Bizler daha da güçlendikçe sizlerin etkin bir şekilde istifade edeceğiniz kişi ve sektörler bu halkaya dahil olacak. Siz üreteceksiniz, bizler de dünyanın en büyü pazarı Amerika’da sizlerin ürünlerine aracı olacağız. Ayrıca, etkin sektör komisyonlarımız ve çevremizle sizlere teknoloji transferinde aracı olacağız. Siz içeriden biz dışarıdan bu ülkeyi layık olduğu yere en kısa zamanda taşıyacağız. Bunun için de kurumsal işbirliğine büyük ihtiyaç var. Biz bu konuda tüm imkanlarımızla hazırız” dedi.

Karşılıklı ticaretin her zaman kazandıracağına inandığını belirten ASO Başkanı Sn. ÖZDEBİR; doğru zamanda doğru yerde olmanın sanayicilerimiz için büyük önem taşıdığını ve bu konuda Amerika pazarına açılmak isteyen üyelerine yardımcı olmaları için ATCOM yetkililerinden söz aldı. Ziyaret sonunda Başkan ÖZDEBİR, ATCOM’un ASO’yu ilk ziyareti anısına Başkan Prof. Dr. İhsan IŞIK’a bir Ankara hediyesi takdim etti.

Nurettin Özdebir Kimdir?

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir 1953 yılında Yozgat’da doğdu.   İlk orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamlayan Özdebir,  Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden 1974 yılında mezun oldu.

Özdebir; 1964 yılından beri Ankara Sanayi Odası üyesi olan ve babası Ekrem Özdebir tarafından kurulan Nuriş Elektrik ve Kaynak makinaları San.Tic. AŞ’de 1974 yılında çalışma yaşamına başladı.  Özdebir, halen Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.  1992 yılında Elektrik Sanayi Meslek Komitesi’nden Meclis üyeliği görevine seçilen Özdebir, 2005 yılında  ASO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu. Özdebir, 26 Temmuz 2007 tarihinde Ankara Sanayi Odası’nın 9. Başkanı oldu.

Nurettin Özdebir, Ankara Sanayi Odası’nın 29 Ocak 2009 tarihinde yapılan 14. dönem seçimlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yeniden seçildi. Özdebir, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 3 Mayıs 2009 tarihinde yapılan Genel Kurul sonrasında TOBB Sanayi Konseyi Başkanlığına seçildi.

Özdebir ayrıca, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu'nun 18 Haziran 2011 tarihinde gerçekleşen Genel Kurulunda Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Evli ve bir çocuk babası olan Nurettin Özdebir, İngilizce ve Almanca biliyor.

ASO, Ankara, Türkiye & Senem Deniz Özbek, Cherry Hill, New Jersey, ABD

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İlgili Terimler :