Alemdesin' Web Sitemize Hosgeldiniz

Canlı Bomba Ecevit Şanlı Wernicke Korsakoff hastasıymış

Canlı Bomba Ecevit Şanlı Wernicke Korsakoff hastasıymış sitemize 06 Şubat 2013 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamayı gerçekleştiren canlı bomba Ecevit Şanlı’nın Wernicke Korsakoff hastası olduğu açıklanmıştı.

 Prof. Dr. Mehmet Zülküf  Önal, Wernicke Korsakoff hastası olduğu açıklanan canlı bomba Ecevit Şanlı ve hastalığı  hakkında bir değerlendirme yapmış.

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal,  Wernicke Korsakoff  hastalarının kolay yönlendirilebilir hale geldiklerini,   açlık grevi, aşırı diyet, yetersiz beslenmenin hastalığın başlıca görülme nedenleri olduğunu belirtmiş.

 Saldırganda bu rahatsızlığın, açlık grevi ve ölüm oruçları sonrasında beslenme bozukluğuyla gelişen bir durum olduğunu tahmin ettiklerini belirten Önal, “Buna erken yaşta bunama denilebilir. Özellikle sabah ne yediğini akşama unutabilir. Geri dönüşü olmayan bir hafıza kusuru oluşuyor. Yeni kayıt olmuyor” dedi.

İYİLEŞME ŞANSI YOK, BEYİN KÜÇÜLÜYOR

Bu hastalığı ''ölümden beter '' diye tanımlayan Önal şöyle konuştu:

 “İyileşme şansı yok. Beyin küçülüyor, yapısal değişiklik olmaya başlıyor. Özellikle hafıza merkezlerinde geri dönüşümsüz küçülme oluyor. Bu kişiler, kolay manipüle edilebilir hale geliyor. Saf biri oluyor, yapacaklarının ne ye mal olacağını bilemez hale geliyor. Mutlaka onun elinden birileri tutmuştur. Oraya kadar gelemez. Wernicke Korsakoff  hastası saldırgan, tahliye edilmiş bildiğim kadarıyla. Muhtemelen ciddi bir yıkımı var. Biri götürmüş olabilir. Biri elinden tutup götürmüştür. Hastalık seviye seviyedir. Saldırganın durumunu bilmek tabii ki çok zor. Ama bu kişiler yemek yemeyi dahi bilemeyecek hale gelir. Kendi kişisel ihtiyaçlarını gideremeyecek hale gelir. Demek istediğim tuvaletlerini dahi yapamazlar. Ne yaptığının farkında ama yaptıklarının sonucunun farkında değil. Neye mal olur, ne getirir ne götürür bunları bilemezler. 'Otur' dersen oturur gibi bir şey. 'Şunu şuraya götür, şunu üstüne tak, kapıdan geçince şunu çek' diye öğretirler. Ama hasta bunun sonucu nereye gider bilemez, muhakeme yeteneğini kaybeder.”

 Wernicke Korsakoff hastalığının bugüne kadar tedavisinin bulunamadığını vurgulayan Önal, şunları kaydetti:

“Bu teşhis konular hastalar, ağır demans sürecine girerse herhalde tahliye diyorlar. Çünkü banyo yapmayı, tuvalete gitmeyi dahi bilmiyorlar. Bakıma muhtaç düzeye gelebiliyorlar. Zanlı ne durumdaydı onu bilmiyorum. Ama bu hastalık kalıcı hasar bırakıyor ve tedavi şansı da yok.”

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İlgili Terimler :