Alemdesin' Web Sitemize Hosgeldiniz

Çin’de Yabancı Programlara Sansür

Çin’de Yabancı Programlara Sansür sitemize 14 Şubat 2012 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Çin’de yurt dışından ithal edilen yabancı dizi ve programların 19.00 ile 22.00 arasında yayınlanmasına yasak getirildi.

Çin’de yurt dışından ithal edilen yabancı dizi ve programların televizyon izleyicisinin en fazla olduğu akşam 19.00 ile 22.00 arasında yayınlanmasına yasak getirildi.

Çin medyasında yer alan haberde, ülkede yabancı yapımlara yer veren bir kanalın günlük yayınlarının yüzde 25’inden fazlasını oluşturamayacağı ve yabancı dizilerin 50 bölümden uzun süreli olamayacağı bildirildi. Ayrıca, ülkede yayın yapan kanallar, yabancı dizileri 3 dakikadan fazla tanıtamayacağına yer verildi. Kararın, Çin Devlet Radyo Film ve Televizyon Dairesi tarafından alındığı belirtildi.

China Daily gazetesi haberi, ithal edilen televizyon programlarının kalitesinin geliştirilmesi ve Çinli program yapımcılarının korunmasının ve teşvik edilmesinin amaçlandığından bu şekilde bir karar alındığı şeklinde verdi. Haberde, Çin’de yeni alınan karar ile birlikte, yabancı yapımlar yayınlanmadan önce onay almak zorunda olacağı kaydedildi. Yetkililerin, yabancı programların şiddet ve müstehcenlik öğeleri taşımamasını istemediğine dikkat çekildi. Yeni kurallara uymayan kanalların “ağır cezalara çarptırılacağı” ifade edildi.

Çinli izleyiciler, Hong Kong yapımı yayınlara ve komşu Güney Kore, Tayland, Tayvan gibi ülkelerde yapılan televizyon programlarına büyük ilgi gösteriyor.

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, geçen ay Komünist Parti üyelerine yaptığı konuşmada, “Batı’nın kültürel etkileri karşısında dikkatli olunması gerektiğini” söylemişti.

Ocak ayında da, devlet medyasında çıkan haberlerde, hükümetten gelen istek üzerine, uydudan yayın yapan televizyonların eğlence programlarını üçte iki oranında azalttıkları bildirilmişti.

Bu durum yabancı basında “Çin, yabancı etkisini azaltmak için bu uygulamayı yapıyor” şeklinde yorumlanıyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,