Ergenekon Davası’ndan kritik gün!

yorum yok
okuma
22 Şubat, 2013

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasında kritik gün gergin başladı.

 

Ergenekon Davası nedeniyle Silivri Cezaevi önünde geniş güvenlik önlemleri alan jandarma, bariyerleri aşarak duruşma salonuna girmek isteyen gruba tazyikli su ile müdahale etti.

VİCDANIN SEMBOLÜ OLDUNUZ

*Tuncay Özkan seyircilere yönelik, "Vicdanın sembolü oldunuz. Vicdanı bu vicdansızlara öğretin. Yedi düvele öğrettiniz bunlara da öğretin" dedi.

*Mustafa Balbay ise, "4. yargı paketinde neyin çıkacağını biliyorum. 5. Yargı paketi çıkacak. Hukuku matruşkaya çevirdiler. İnanmayın" diye seyircilere bağırdı.

Çeşitli kurumlardan getirtilen evraklar 1027 klasöre ulaştı.

22 ayrı iddianame kapsamında 576 duruşma yapıldı. Duruşmaların tutanakları 39 bin sayfayı geçti. 7 bin 100’ün üzerinde ara karar alındı.

Ek klasör sayısı 2538’e ulaştı, Heyet, dava dosyasının kaç sayfaya ulaştığını hesaplayamadı.

835 savunma tanığından sadece 57’si dinlendi.

94 kamu tanığı dinlendi. 120 celsede dinlenen 151 tanığın beyanları 10 bin 839 sayfa tuttu.

15 TUTUKLU SANIK DURUŞMAYA GELMEDİ

Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 15 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.
Bu davadan tutuksuz yargılanan ''Odatv'' davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük ile başka suçtan tutuklu olan Sami Hoştan ile tutuksuz yargılanan 17 kişi de duruşmada hazır bulundu.

Duruşma başlamadan önce bir açıklama yapan Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, seyircilerden sessiz olmalarını, tepki gösterenlerin, disipline aykırı davrananların salondan çıkarılacağını söyledi.

14 CHP'Lİ VEKİL DURUŞMAYI İZLİYOR

Duruşmaya, CHP Genel Başkan Yardımcı Umut Oran ile İlhan Cihaner ve Musa Çam'ın da aralarında bulunduğu 14 CHP'li milletvekili de izleyici olarak katıldı.

Özese, dosyaya gelen cevabi yazıların okunacağını, bunların incelenmesi için süre vereceklerini, ayrıca tanık dinletme taleplerini değerlendireceklerini kaydetti.
Duruşmada, sanıkların ardından avukatların yoklamasına geçildi.

İLKER BAŞBUĞ SÖZ ALDI

Ergenekon Davası'nda duruşmada söz alan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner, Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç, eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Atilla Işık, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun tanık olarak dinlenilmesini talep etti. 

İŞTE O ANLAR…

KRİTİK GÜN GERGİN BAŞLADI

Ergenekon Davası nedeniyle Silivri Cezaevi önünde geniş güvenlik önlemleri alan jandarma, bariyerleri aşarak duruşma salonuna girmek isteyen gruba tazyikli su ile müdahale etti.

Dursun Çiçek'in avukat kızı İrem Çiçek, kendisini duruşma salonuna almayan Jandarma ile tartıştı, ''Avukatları içeri almıyorlar'' diye isyan etti.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında sanıkların yargılanmasına devam ediliyor. Güvenlik birimleri, Silivri Cezaevi'ne geliş güzergahı ve duruşma salonu çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Sabah saatlerinden itibaren başlayan hareketlilik, Silivri Cezaevi önünde devam ediyor. Ancak 2012 yılı Aralık ayında yapılan ve savcının mütalaa açıklayacağı belirtilen duruşmaya göre şimdilik daha sakin görünüyor. TEM otoyolu tarafından cezaevine gelen izleyicilerin, duruşma salonu girişine gelmelerine izin verilmiyor. Pankart taşıyan gruplar, kendilerine ayrılan başka bir bölgede bekletiliyor.

Jandarma ekiplerinin güvenlik önlemlerini çok sıkı tutmaları dikkatlerden kaçmadı. Duruşma salonunun bulunduğu bölgeye gelen izleyicilerle jandarma arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Duruşmaya girmek isteyenler, kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra binaya alındı.


Bir önceki yazımda « makalem var.
tayfun kucuk

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Larissa Otelleri İle Bu Yıl Tatile Doyacağınız Adresi Buldunuz! Yaz tatili ...

Eski Diyanet İşleri Başkanı Altıkulaç:''Oryantalistler Batı siyasetinde ve ...

Cumhurbaşkanı Macron:''Yemen'deki Husilerin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?