Alemdesin' Web Sitemize Hosgeldiniz

Gazeteciye 5 Bin Tl Ücret

Gazeteciye 5 Bin Tl Ücret sitemize 13 Şubat 2012 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Şahin, “TRT’deki programlarımıza konuk olan gazeteciler, dünya ve ülke gündemine ışık tutabilecek birikime sahiptir. Söz konusu gazetecilere katıldıkları programın özelliğine göre 430 TL ile 5 bin TL arasında ücret ödenmektedir” dedi

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT Haber kanalının haber kanalları içinde Türkiye’de en çok izlenen kanal olma başarısını yakaladığını söyledi. Şahin, programlara konuk olan gazetecilere katıldıkları programın özelliğine göre 430 TL ile 5 bin TL arasında ücret ödendiğini açıkladı. Şahin, TRT’nin yaptığı ölçümlere göre en çok izlenen kanalın TRT 1 olduğunu da iddia etti.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MHP Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin’in TRT ile ilgili soru önergesini TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in bilgi notuyla yanıtladı. Şahin’in verdiği bilgiye göre, TRT’de memur statüsünde 6.233, sözleşmeli statüde ise 826 kişi olmak üzere toplam 7.059 kişi görev yapıyor.

5 bin TL ücret
Şahin, TRT’nin iç yapım olarak yurt dışına sattığı programlardan 2010 yılında 1 milyon 39 bin 50 dolar, 2011 yılında ise 2 milyon 74 bin 570 dolar gelir elde edildiğini açıkladı. Şahin, “TRT’deki programlarımıza konuk olan gazetecilerin, dünya ve ülke gündemine ışık tutabilecek birikime sahip, izleyici üzerinde etkili olabilecek, kamuoyunca bilinen ya da bilimsel, toplumsal, siyasal ve kültürel konularda alanında uzman kişiler arasından, TRT Yayın Yapım Esaslarına göre kurulan komisyonlarca seçiliyor” ifadesini kullandı.

Ölçümler kurumdan
Şahin, “Gazete yazarları ile yapılan sözleşmeler ilgili kanun, tüzük ve yönetmelik ve mevzuatlara uygun içerikte oluşturularak belgelendirilmekte olup, söz konusu gazetecilere katıldıkları programın özelliğine göre 430 TL ile 5 bin TL arasında ücret ödenmektedir” dedi. Şahin,  TRT’nin mevcut reyting ölçüm sisteminden 2010 yılında çıktığı ve kendi ölçümlerini yaptırmaya başladığını hatırlatarak yanıt verdi.
Şahin’in verdiği bilgiye göre bu sisteme göre en çok TRT 1 kanalı izlenmekte ve başarı grafiği artan bir ivme izlenmekte.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,