İngiliz gazetesinin Türkiye ile ilgili petrol iddiası

yorum yok
okuma
6 Temmuz, 2012

İngiliz gazetesinin derdine bak: KÜRTLER TÜRKLER’E PETROL İHRAÇ EDİYOR..

İngiliz gazeteden petrol iddiası İngiliz Telegraph gazetesi, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin sınırdan kamyonlarla Türkiye’ye ham petrol ihracatına başladığını iddia etti.

PETROL YATAKLARIYLA İLGİLİ ANLAŞMAZLIK

Siyasi tartışmalara neden olacak bu adımın, Irak’taki yarı özerk bölgede faaliyet gösteren petrol şirketlerine yaraması bekleniyor. Bölgesel Kürt yönetimi ile Bağdat arasında uzun bir süreden beri bölgedeki geniş petrol yataklarının kimin kontrolünde olacağına dair anlaşmazlık bulunuyor. Geçtiğimiz nisan ayında yarı özerk bölge, merkezi Irak hükümetinin kontrolünde petrol ihracatı yapmayı durdurdu ve Bağdat’ı bölgede faaliyet gösteren yabancı petrol şirketlerinin parasını ödememekle suçladı.

BÖLGEDEKİ PETROL ŞİRKETLERİ

Bu şirketler arasında yöneticiliğine eski BP yöneticisi Tony Hayward’ın getirildiği Türk şirketi Genel Enerji de bulunuyor. Genel Enerji ve Norveç’in DNO’su gibi diğer petrol üreticileri şimdiye dek talep ve fiyatların kısıtlı olduğu iç pazara bağımlı durumdaydı. Bölgede faaliyet gösteren diğer şirketler arasında yeni petrol yatakları bulan ve üretimini düşük seviyelerden yukarı çıkarmayı planlayan Gulf Keystone Petroleum da bulunuyor. Geçtiğimiz Mayıs ayaında Kürt yönetimi ile Türkiye önümüzdeki yıl hizmet vermeye başlaması planlanan bir ihracat boru hattı inşa edilmesi için oratk karara vardılar.


Bir önceki yazımda « makalem var.

Benzer Yazılar

Larissa Otelleri İle Bu Yıl Tatile Doyacağınız Adresi Buldunuz! Yaz tatili ...

Eski Diyanet İşleri Başkanı Altıkulaç:''Oryantalistler Batı siyasetinde ve ...

Cumhurbaşkanı Macron:''Yemen'deki Husilerin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a ...

Yorumlar



Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?