Alemdesin' Web Sitemize Hosgeldiniz

Suriye: Türkiye terör listesine alınmalı

Suriye: Türkiye terör listesine alınmalı sitemize 22 Şubat 2013 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Dışişleri Bakanı Yardımcı Faysal Mikdat, BM’ye yaptıkları resmi başvuru ile, Türkiye’nin terör listesine alınmasını istediklerini bildirdi

Sol gazetesi muhabiri Mehmet Kuzulugil Şam'da Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcı Faysal Mikdat ile yaptığı görüşmede, Mikdat Türkiye'nin Suriye politikasını eleştirdi…

Mikdat Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu için "yeni ahmaklılar yapmaları mümkün görülebilir" ifadesini kullandı. Mikdat ayrıca "Erdoğan ve haydutlerı yatpıklarının bedelini ödeyecekler" dedi.

Suriye Dışişleri bakanı yardımcısı Faysal Mikdat, Şam'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'de akan kanın sorumlusunun Erdoğan ve Davutoğlu olduğunu söyledi. Mikdat Davutoğlu ve Erdoğan'ın şimdiye dek yaptıklarını "delice" diye nitelendirdi ve onlardan önümüzdeki dönemde "başka ahmaklıklarda görmenin kendilerini şaşırtmayacağını söyledi.

Mikdat, Suriye'de yaşananların arkasında İsrail veAbd'nin bulunduğunu ama Suriye halkının yaşadığı acıların baş sorumlusunun Türkiye Hükükemti olduğunu söyledi ve Türkiye halkının "Erdoğan haydutlarından hesap soracağını" öne sürdü.

Önceki gün Şam'daki dışişleri bakanlığı binasında Mehmet Kuzulugil'in de aralarında bulunduğu Türkiyeli gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan yardımcısı Faysal Mikdat, oldukça sert mesajlar verdi ve bölgede Suriye'ye dönük düşmanca komploda yer aldığını düşündüğü ülkeleri uyardı.

Ürdün kralı Abdullah'ın "Esad'ın gitmesi koşulunu" öne sürdüğü bir konumdan Suriye ile anlaşma noktasına gelmesini nasıl yorumladığı şeklindeki bri soruya, Abdullah'ın böyle bir açıklaması olduğunu resmi bir kaynakta görmediğini, ancak Ürdün'ün üzerinde büyük bir baskı olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Ürdün'ün bugün geldiği konumdan memnun olmayan ülkeler olduğunu, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bu ülkelerin ilişkileri bozmak için düşmanca davranışalar içine girdiklerini söyleyen Mikdat, Suudi Arabistan'ın da bu düşmanca davranışları paylaştığını söyledi.

Suriye Hükümeti'nin daha önce başlattığı Katar'daki elçilik binasının Katar yönetimi tarafından muhaliflere verilmiş olmasını "korsanlık" olarak niteleyen Mikdat, bunun uluslararası hukuka aykırı bir uygulama olduğunun altını çizdi.

'Sınırın duruma hukuka aykırı'

Mikdat, Türkiye sınırlarındaki durum hakkında bir soruyu yanıtlarken oldukça sert ifadeler kullandı. Cilvegözlü sınırında pasaport kontrolü yapaksızın ya da tek taraflı kontrollerle hareket edilmesinin, uluslararası hukuk açısından başka sorunlarnı yanında çok küçük bir hukuksuzluk olduğunu belirten Mikdat, bu sınırdan silahların, silahlı terörist girip çıktıklarını söyledi ve bu konuda yaptıkları saptamaları içeren bir dosyayı Birleşmiş Milletler'e iletmeye hazırlandıklarını söyledi.

"Türkiye – Suriye sınırında İsrail, NATO ve AB'nin ortak çalışma odaları var. Buralarda Suriye'ye dönük terör saldırılarının hazırlıkları yapılıyor" diye konuşan Mikdat, aynı sınırın yağma için de kullanıldığını öne sürdü.

'Türkiye terör listesine alınmalı'

Suriye Ticaret Odası'nın yaptığı bir çalışmada saptandığına göre, Halep'te 1500'ün üzerinde sanayi kuruluşunun makinelerinin talan edildiğini ve sökülerek götürüldüğünü söyleyen Mikdat, BM'ye yaptıkları resmi başvuru ile, Türkiye'nin terör listesine alınmasını istediklerini bildirdi.

Tayyip Erdoğan – Ahmet Davutoğlu ikilisini El Kaide lideri Ayman el Zevahiri'ye benzeten Mikdat, aralarındaki farkın, Erdoğan ve Davutoğlu'nun Zevahiri'nin söylediği ama yapamadığı şeyleri yapması olduğunu ifade etti.

"Son krizin öneli bir sonucu, Türk hükümetinin gerçek yüzünü ortaya koymasıdır" diyen Mikdat, bu süreçte Türkiye ev İsrail arasındaki istihbarat paylaşımının boyutlarının da belli olduğunu söyledi.

Patriot füzeleri ile ilgili olarak da Erdoğan hükümetini suçlayan Mikdat, bunun Türkiye ve Suriye halkına ihanet olduğunu öne sürdü.

Suriye dışişleri bakanı yardımcısı, Suriye'de siyasi çözümün yolunun belirlenmesinin ardından açık askeri müdahele gibi gelişmeler bekleyip beklemediklerinin sorulması üzerine "bu proje artık bitmiş bir projedir. Etkisiz kalmıştır ve bitmiştir." dedikten sonra, bu tespitine bir kayıt düşmeyi de ihmal etmedi. Mikdat, "Öte yandan Erdoğan – Davutoğlu ikilisi geçmişte öyle delice şeyler yaptılar ki, önümüzdeki dönemde yeni ahmaklıklar yapmaları mümkün olabilir." diye konuştu.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İlgili Terimler :