Alemdesin' Web Sitemize Hosgeldiniz

Talabani ve Sadr görüşmesi

Talabani ve Sadr görüşmesi sitemize 14 Kasım 2017 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

BAĞDAT (AA) – Irak’ta Şii lider Mukteda es-Sadr, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de gerçekleştirdiği gayri meşru referandumun anayasaya…

BAĞDAT (AA) – Irak’ta Şii lider Mukteda es-Sadr, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de gerçekleştirdiği gayri meşru referandumun anayasaya aykırı olduğu, iptal edilmeden Bağdat ile Erbil arasında diyaloğun başlamayacağını belirtti.

Sadr’ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Sadr’ın IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Talabani’nin Bağdat ile Erbil arasında anayasaya bağlı diyaloğun başlaması için aracı olmasını istediği Sadr, “Referandum esasen anayasaya aykırıydı. Referandum iptal edilmeden anayasaya bağlı kalınarak diyalog nasıl başlayabilir ki?” dedi.

Sadr, “Halk ve vatandaşların yaşamı ve istikrarını siyasi çekişmelerden uzak tutmak lazım.” diye konuştu.

IKBY’ye geçmiş dönemlerden farklı olarak 17 yerine yüzde 12 oranında ayrılan bütçe konusuna da değinilen görüşmede Sadr, ülkenin zorlu ekonomik süreçten geçtiğini ifade ederek, orta ve güney bölgedeki halkın IKBY’de yaşayan halkla aynı durumda olduğunu hatta daha zor ekonomik durumda olabileceğini kaydetti.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İlgili Terimler :