Alemdesin' Web Sitemize Hosgeldiniz

TAŞ ATAN ÇOCUK KCK’DAN ŞİKAYETÇİ OLDU

TAŞ ATAN ÇOCUK KCK’DAN ŞİKAYETÇİ OLDU sitemize 21 Mart 2012 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

İlk kez eylemde kullanılan bir çocuk KCK’dan resmen şikayetçi oldu. Eline ‘gofret’ koduyla bomba verilen R.A’nın açtığı dava ve anlattıkları oldukça dikkat çekici.

PKK ve KCK’nın eylemlerde kullandığı ‘taş atan çocuklar’dan biri ilk kez resmen KCK’dan şikayetçi oldu. 11 Mart’ta Adana Şehit Mehmet Ali Aslan Polis Merkezi önünde bekleyen polis memurlarına atmak istediği bombanın elinde patlaması sonucu parmaklarını kaybeden 14 yaşındaki R.A, KCK yöneticilerinden şikayetçi oldu.

R.A, parmaklarının kopmasına neden olan süreci şöyle anlattı:

“Oyun oynarken V.T. ve H.A. bana 20 TL verip gofret almaya gönderdi. Ben de bakkala gittim. Bakkal F. telefonla M. isminde birini aradı ve çok acele iki paket gofret getirmesini söyledi. 10 dakika sonra bir adam motosikletle siyah bir poşet getirdi. Poşeti alıp V.T. ve H.A.’nın yanına geldim. Poşeti açtıklarından patlayıcıları gördüm ve şoka uğradım. V.T. yanında getirdiği barut çivi gibi malzemelerle poşetteki patlayıcıları bantlayıp bomba haline getirdi ve bana verdi. ‘Git bunu karakolda bekleyen polislerin üzerine at’ dedi.

 

Atmazsan ailen sonucuna katlanır

Ben korkup atamayacağımı söyleyince bana çok sert iki tokat attı. ‘Eğer atmazsan sonuçlarına sen ve ailen katlanır’ dedi. Ben de mecbur kaldım. Tam bombayı atacakken bomba elimde patladı. Sonra polisler beni alıp hastaneye götürdüler.” Bu arada V.T. ve H.A.’nın Adana KCK sorumlusu, bomba temin eden bakkal F.’nin ise örgüt üyesi olduğu öğrenildi. R.A. ve ailesi polislere teşekkür ziyaretine gitt.

ANAYASA MAHKEMESİ’NDEN RET

Çocuklara ceza artırımı yok

Anayasa Mahkemesi, Terörle Mücadele Kanunu’nun, örgütlü suçlarda ceza artırımı maddesinin çocuklar için uygulanmayacağına ilişkin hükmünün iptal istemini reddetti. Bakırköy 3. Çocuk Mahkemesi, 6008 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bazı hükümlerinin iptali stemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Yüksek Mahkeme, örgütlü suçlarda ceza artırımının çocuklar hakkında uygulanmayacağına ilişkin hükmün iptal istemini reddetti. 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İlgili Terimler :