“Yetki YSK’da”

yorum yok
okuma
1 Ağustos, 2014

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, cumhurbaşkanı seçimi için yurt dışındaki seçmenlerin randevuyla oy kullanmasından yaşanan bazı sıkıntılarla ilgili, “Top ve yetki YSK’da. YSK bu konuda eğer bir karar alırsa, esnek davranırsa, bence vatandaşlarımız da demokratik hakkını kullanmış olur” dedi.

İşler, TRT Haber’e telefonla bağlanarak yurt dışındaki seçmelerin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Daha önceki seçimlerde yurt dışındaki vatandaşlar için sadece gümrük kapılarında sandıkların kurulduğunu ve katılımın yüzde 5’ler civarında kaldığını belirten İşler, Türkler’in yaşadığı ülkelerde sandıkların kurulmasıyla cumhurbaşkanlığı seçimlerinde katılımın daha yüksek olmasının beklendiğini söyledi.

İlk olması nedeniyle uygulamada çeşitli sıkıntıların yaşandığına dikkati çeken İşler, vatandaşların bu konuda esnek davranılmasına dönük YSK’dan bir takım taleplerinin olduğunu dile getirdi.

İşler, konuşmasına şöyle devam etti:

”Umarım YSK, burada olumlu karar verir, böylece vatandaşların diyelim ki bugün oy kullanması randevu gereği, eğer bugün oy kullanması gereken vatandaş işinden dolayı vakit bulup oy vermeye gidemediyse Avrupa ülkelerinde, hafta sonu cumartesi veya pazar işte sandıkta oyunu kullanmak istediyse, burada YSK eğer esnek davranırsa, çünkü bu seçmenlerin bulundukları ülkede ilk defa böyle bir demokratik haktan yararlanacaklar.

Dolayısıyla tabii top ve yetki YSK’da. YSK bu konuda eğer bir karar alırsa, esnek davranırsa, bence vatandaşlarımız da demokratik hakkını kullanmış olur. Tabi ilk olması hasebiyle bir takım sıkıntılar doğaldır ama buna rağmen katılımın, eskiye kıyasladığımız zaman, yüzde 5’lerle kıyasladığımız zaman kat kat üstünde olacağı bir gerçek. ”

Vatandaşların alternatif olarak gümrük kapılarında da oy kullanma hakları bulunduğuna işaret eden İşler, bu sürecin de Temmuz’un 26’sından başladığını ve 10 Ağustos’a kadar devam edeceğini söyledi.

YURT DIŞINDAN GELEN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

Türkiye’ye gelen vatandaşlara da çağrıda bulunan İşler, ”Sandıklar, gümrük kapılarında kurulmadan önce geldilerse, onlar en yakın gümrüklü havalimanına gittikleri takdirde, giriş-çıkış yapmadan kendi kimliklerini ibraz ettikleri zaman yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlıysa o vatandaşlarımız orada oylarını kullanabilirler. Bu demokratik hakkından da tatile gelen vatandaşlarımızın yararlanmasını öneriyorum. Şunu düşünmesinler, yani ‘sandık kurulmadan önce biz geldik, dolayısıyla biz burada gümrük kapısında kullanamayız’ diye bir kanaate kapılmasınlar. Burada onların da Türkiye’de ne zaman giderlerse oy kullanabilecekler, bunu bilmelerinde fayda var” şeklinde konuştu.
 


tayfun kucuk

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

Benzer Yazılar

Larissa Otelleri İle Bu Yıl Tatile Doyacağınız Adresi Buldunuz! Yaz tatili ...

Eski Diyanet İşleri Başkanı Altıkulaç:''Oryantalistler Batı siyasetinde ve ...

Cumhurbaşkanı Macron:''Yemen'deki Husilerin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?