Alemdesin' Web Sitemize Hosgeldiniz

Ergenekon Balyoz ve OdaTV’de tahliye talepleri

Ergenekon Balyoz ve OdaTV’de tahliye talepleri sitemize 06 Temmuz 2012 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

TBMM Başkanı’nın ‘yargı mesajı almıştır’ sözlerinden sonra kritik davalarda tutuklu olan sanıklar tahliye talep etti..

Tahliye talepleri yağmur gibi Kritik davalarda tutuklu yargılanan sanıklar, tutukluluğu zorlaştıran ve tahliyelerin önünü açan 3. yargı paketinin TBMM’den geçmesinin ardından peş peşe tahliye taleplerinde bulunmaya başladı. Ergenekon, OdaTv, Balyoz davalarında aralarında Emekli eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın bulunduğu sanıklar tahliyelerini talep etti. Ergenekon Davası’nın tutuklu sanıkları Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, ve CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal avukatları aracılığıyla “3. yargı paketi” düzenlemeleri kapsamında tahliye talebinde bulundu.

CHP: “TAHLİYE OLURSA MECLİS’İ OLAĞANÜSTÜ TOPLARIZ” ERGENEKON DAVASINDA BAŞBUĞ, BALBAY VE HABERAL TAHLİYELERİNİ İSTEDİ…

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen Ergenekon Davası’nın 199. duruşmasında Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk akşam 17.30 sıralarında tanık Semih Genç’in ifade işleminin tamamlandıktan sonra kamuoyunda “3. Yargı Paketi” adıyla anılan 6352 sayılı “Yargı hizmetlerinin etkinleştirilmesi amacıyla bazı kanunlarda değişiklik yapılması ve basın yayın yoluyla işlenen suçlara ilişkin dava ve cezaların ertelenmesi hakkındaki kanun” kapsamında taleplerin alınacağını açıkladı. Söz alan Mustafa Balbay sözlerine “Öncelikle TBMM’de kabul edilen ve 120 sayfa olan 3. Yargı Paketinin okunmasını talep ediyorum” diye başladı. Yargı paketinde en çok tutukluluk sürelerini tartışıldığına dikkat çekti.

BALBAY: KAÇ ASIR DAHA YARGILAMAYI DÜŞÜNÜYORSUNUZ

CMK 250. madde ile kurulan Özel Yetkili Mahkemelerin uygulamalarının 3. Yargı Paketi öncesinde en çok tartışılan konu olduğunu belirten Balbay, yasal değişikliğın hazırlanma sürecinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ve HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’un Özel yetkili mahkemelerin uygulamalarına dikkat çektiklerini anlattı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in dünkü açıklamalarına da değinen Balbay “Cemil Çiçek’in değerlendirmelerinin dikkatinizde olacağını düşünüyorum” dedi. Davada 19 iddianamenin birleştirilerek davada 7 bin sayfalık iddianame toplandığını eklerin de 5 milyon sayfaya ulaştığını anlatan Balbay “Bizi kaç asır daha yargılamayı düşünüyorsunuz” diye konuştu. Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk, Balbay’ın bu sözleri üzerine “Çok hızlı” diye cevap verdi. 41 aydır tutuklu olduğunu ifade eden Balbay, “Aleyhime hiçbir delil ve şahit bulunamadı. Ne kadar daha tutuklu kalacağım. Yasanın gerekçelerinin okunmasını istiyorum” diye konuştu.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz