Alemdesin' Web Sitemize Hosgeldiniz

Fikret Orman: Gerekirse 1 yıl daha İnönü’de oynarız

Fikret Orman: Gerekirse 1 yıl daha İnönü’de oynarız sitemize 06 Temmuz 2012 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, "Beşiktaş bir sene daha gerekiyorsa İnönü Stadı’nda oynayabilir" dedi

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, BJK TV’de “Söz Başkan’da” programına katıldı. Fikret Orman’ın açıklamaları şöyle:

STAT KONUSU

“İki hafta önce Ankara’da TFF Mali genel Kurulu vardı. Spor Bakanımız da oraya katıldı. Türkiye’de şu an 18 stat inşaatı var. Bugüne kadar yapılan ve yapılacak olan statlar hepsi Fenerbahçe’ninki dışında, devlet tarafından yapıldı. Geçmiş dönemde statla ilgili projeler oldu. Rakiplerimizin çalışmalarını değerlendirdik ama biz sadece dibe doğru bir kapasite arttırımı yaptık.”

“Galatasaray 45 ile 50 milyon dolar arasında, Fenerbahçe de aynı şekilde stattan bu şekile kazanç elde etti. Yıldırım Demirören stadı yenilemk için her türlü başvuruda bulunmuş. Biz stadı yapın diye devlete gitmedik. Demirören giderken, ‘Ben izin aldım, gidiyorum’ dedi. Ancak ortada imar durumu yok. Biz gereken izinleri almak için uğraşıyoruz. Bu tarz şeyleri kamuoyunda konuşmak istemiyorum. Çünkü konuşmak demek, o iş olmayacak deyecektir. İzin prosedürleri için çalışıyoruz.”

“Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İnönü Stadı’nın yeniden yapılanmasını arzu ettiğini söyledi. Başbakan’ın arkamızda olması çok önemli. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın ön yargıları ve yanlış bilgileri vardı. ‘Burayı rahatsız edecek bir yapılaşma istemiyorum, Otel ve alışveriş merkezi gibi bir şey istemiyorum’ dedi. Ben de Nişantaşı şurası, onlar çalışmıyor. Fulya’da Beşiktaş’ın bir alışveriş merkezi var daha o canlanmadı. Otel yapılacak, 100 yataklı, gelir en fazla 2 milyon dolar. Bakanımızı ikna etmeye çalıştık. Ortak nokta bulmaya çalışıyoruz.”

“FENERBAHÇE VE G.SARAY BİZDEN 30 MİLYON DOLAR DAHA FAZLA KAZANIYOR”

“Stat konusunda acele etmiyoruz. 5 senedir uğraşılıyor. Ben artık stat inşaatının bir an önce başlamasını istiyorum. Çünkü rakiplerimiz her sezon Beşiktaş’tan 30 milyon dolar daha fazla kazanıyor. Beşiktaş’ın kasasına böyle bir para girmiyor. Artık acele etmemiz lazım. Fenerbahçe bu işi 10 sene önce yaptı. Biz öyle bir statta oynasak belki de böyle bir borcumuz olmazdı.”

“FENERBAHÇE’YE KAYNAK SORULDU MU?”

Devlet olimpiyatları ya da Avrupa Şampiyonası’nı kazanırsak ‘Stadı biz yaparız’ demedi. Bu başvuralara verilecek cevap bekleyecek vaktimiz yok. Kesinlikle yap, işlet, devret yöntemini benimsemiyorum. Görüştüğümüz çeşitli finans modelleri var. Türkiye’de iki üç firmayla konuştuk. Fenerbahçe stadını yenilerken, ‘Kaynağı nerden buldunuz?’ diye bir şey mi soruldu? Yapıldı ve bitti. Benim işimden biri konut geliştirme.

“OLİMPİYAT STADI’NA GİTMEYİ DÜŞÜNMÜYORUZ”

Biz bu süreçte nerede oynayacağımızı düşündük. Biz Olimpiyat Stadı’nda oynamayı düşünmüyoruz. Zaten orası bakımda. Beşiktaş’ın gelir sorun var. Galatasaray’ın oraya gittiğinde yaşadığı sıkıntıları gördük. Olimpiyat Stadı futbol açısından da keyifli değil. Mali sıkıntılarımız varken oraya gitmeyi düşünmüyoruz. Geriye Şükrü Saracoğlu ve Türk Telekom Arena kalıyor.

“70-85 MİLYON DOLAR ARASINDA MALİYET OLACAK”

“İnönü Stadının yapım maliyeti 70-85 milyon doları bulacak.”

“GALATASARAY İLE YAŞADIĞIMIZ STAT POLEMİĞİNDEN RAHATSIZIM”

“Galatasaray ile gelinen durumdan rahatsızım. Sanki biz zorla bir yere girecek gibi lanse edildik. Galatasaray’dan bazı isimler kırıcı davrandı. Rekabet sahada yaşanır başka yerde değil. Belki Olimpiyatları da düşünürsek 1 sene daha bekleyebiliriz. Ben stat konusunda Galatasaray Kulübü’ne kırıldım. Onlara evimizi yıkıcaz sizin evinize misafir olmaya gelmek istiyoruz ve stadınızın sıkıntılarını beraber ortak olarak çözelim dedik. Onlar kendi taraftarlarına bir mesaj verme gereği duydular. Ben her türlü eziyeti Beşiktaş için çekerim ama Beşiktaş’ın da şahsiyetini aşağılara düşürmem. Gerekirse kendi stadımızda 1 yıl daha oynarız. Bazen duyuyorum biz de sizden zamanında istedik stadınızı diye. Kesinlikle öyle bir şey olmadı. Bize gelen bir talep olmadı. Eski yöneticilerimize sordum asla bir talep yok dediler.”

“FENERBAHÇE STADI’NA DAVET ETTİ”

“Fenerbahçe camiası gelin stadımızda oynayın dedi. Aziz Yıldırım kendiside ifade etti. Galatasaray bir çok mazeret buldu. Beşiktaş’ın yaşadığı bir çok sıkıntı içerisinde bir çok karalama kampanyası oluyor. Benim amacım arkadaşlarım ile birlikte en güzel stadı yapmak.”

“YAŞANANLAR İKİ CAMİAYA YAKIŞMIYOR”

“Haftaya Cuma gününe kadar fikstür çekilcek. Sayın Başbakanımızı bir camia ile baş başa bırakmak istemem. Ben çok şık bulmuyorum. İki dost camiaya bu tür yaşananlar yakışmıyor.”

“BEŞİKTAŞ’IN GURURUNU HİÇ BİR BEDEL İLE KARŞILAŞTIRMAM”

“Biz Eylül ayına kadar bu statın izin prosedürünü bitirip 2 sene içerisinde bu statı yaparız. Bu süre içerisinde 2 sene TT Arena’da oynamak istiyoruz. Ancak yaşanan süreçte Beşiktaş’ın gururunu hiç bir bedel ile karşılaştırmam. Sanki zorla bunu yaptırıyormuşuz gibi hava yaratıldı. Maalesef ezeli rakibimiz olan camiaya yakışmadı. Kasımpaşa Stadını istemiyoruz. Orada normal gelirlerimizi elde edemeyiz. Haftaya Cuma’ya kadar bu iş noktalanır. “

“BİLGİSİ OLAN DELİKANLI GİBİ KONUŞSUN”

“Stat konusuyla ilgili kulağıma gelen dedikodular da var. Beşiktaş başkanı olduğum için hızlı davranıyorum. Devlet yaparsa güzel olur ama devlet yapsın diye bekleyemem. Kimse benim üzerimden senaryo kurmasın. Elinde bilgisi olan delikanlı gibi karşıma çıksın konuşsun. Yıldırım Demirören, Serdal Bilgili ve ben bir araya girip stat inşaatı yapacakmışız. Karalama kampanyaları beni üzüyor.”

“BEŞİKTAŞ’IN GURURUNU HİÇ BİR BEDEL İLE KARŞILAŞTIRMAM”

“Biz Eylül ayına kadar bu statın izin prosedürünü bitirip 2 sene içerisinde bu statı yaparız. Bu süre içerisinde 2 sene TT Arena’da oynamak istiyoruz. Ancak yaşanan süreçte Beşiktaş’ın gururunu hiç bir bedel ile karşılaştırmam. Sanki zorla bunu yaptırıyormuşuz gibi hava yaratıldı. Maalesef ezeli rakibimiz olan camiaya yakışmadı. Kasımpaşa Stadını istemiyoruz. Orada normal gelirlerimizi elde edemeyiz. Haftaya Cuma’ya kadar bu iş noktalanır. “

“BİLGİSİ OLAN DELİKANLI GİBİ KONUŞSUN”

“Stat konusuyla ilgili kulağıma gelen dedikodular da var. Beşiktaş başkanı olduğum için hızlı davranıyorum. Devlet yaparsa güzel olur ama devlet yapsın diye bekleyemem. Kimse benim üzerimden senaryo kurmasın. Elinde bilgisi olan delikanlı gibi karşıma çıksın konuşsun. Yıldırım Demirören, Serdal Bilgili ve ben bir araya girip stat inşaatı yapacakmışız. Karalama kampanyaları beni üzüyor.”

“ULUSLARARASI DENETLEME KURULU, BORÇLARIMIZI DENETLİYOR”

“Beşiktaş’ın borcunu Uluslararası Denetleme Kuruluna denetletip açıklayacağımı söyledim ve bunu yaptım. Son 8 senede harcanan paralarıda denetliyorum. 30 Temmuz’da bu işte bitecek. Denetlemelerden sonra Yıldırım Demirören ile karşı karşıya geliriz. Şu anda benim için en kolay şey Yıldırım Demirören’e sallamak olur.”

“CAS’A GİDERKEN YILDIRIM DEMİRÖREN’DEN YARDIM İSTEMEDİM”

“Cas’a giderken Yıldırım Demirören’den yardım istemedim. Bu haber kesinlikle asılsızdır. Davadaki hakim heyeti ile canlı telefon bağlantısı kurdum. Onlar sorularını sordu ben cevap verdim. Bunların sebebini bütün kamuoyu biliyor. Yıldırım Demirören’den çekincem yok. Bana göre Demirören bunu bağışlamıştır. Şartlı bağış olmaz. Bunların konuşulacağı zaman geliyor. Bunun için ne gerekiyorsa yaparım. Eğer dava açılması gerekiyorsa Demirören’e davada açarım.”

“BENİM AĞZIMDAN ASILSIZ AÇIKLAMALAR YAYINLAYAN KURUMLARI MAHKEMEYE VERECEĞİM”

“Biz profesyonel bir iş yapıyoruz. Ben Egemen için Cehennemin dibine kadar gitsin kelimesini kullanmadım. Benim yapmadığım açıklamaları veren kurumları mahkemeye vereceğim. Ben gündemimi takip edeceğim, işimemi bakacağım. Bunlar ayıp şeyler. Beşiktaş’ın bir tek stat problemi yok. Yüzlerce problem içerisindeyiz. “

“GEÇMİŞ DÖNEMDEN OLAN TRANSFER BORÇLARINI DA BİZ ÖDÜYORUZ”

“Ben Beşiktaş Kulübü Başkanlığına aday olurken paradan bahsetmedim. Parası olanın da önünü kesmedim. Sıkıntılar var. Beşiktaş’a göreve geldiğimizde geçmişten yapılan 13-14 milyon Euro borç ile geldik. Quaresma’ya teminat mektubu verilmiş ve ödenmediği için borç olarak duruyor. Ersan Gülüm’ü 4 milyon Euro’ya almışlar 1 milyon Euro ödenmiş ve geri kalanı biz ödeyeceğiz. Geçen seneden yapılan transferlerin hepsi böyle. Egemen ile sıkıntılar yaşadığımız için yollarımızı ayrıdık. Yeniden yapılanma yaptık ama ilk taksitleri yaptık ve hepsini ödedik. Diğerlerini de ödeyeceğiz. Kolay olmayacak, zorlanıyoruz.”

“BEŞİKTAŞ MEFAATLERİNE GÖRE HAREKET ETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

” Cas’da ki davada çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bunun haricinde bir şey yapamam. Beşiktaş’ın 2 sezon önceki futbolcuya borcu var. Nihat ile ilgili yorumlarımı yaptım. Hepsini anlatıyorum ama bazıları da bunu farklı yere çekmeye çalışıyorlar. Nihat Beşiktaş’tan hakkını tabii ki alacak. Ancak Beşiktaş’tan kuru bahane gösterip 600 milyon faiz istemesi böyle bir dönemde yakıştıramadım. Benim konumum sempatik olma yeri değildir. Beşiktaş menfaatleri doğrultusunda hareket etmeye çalışıyorum”

“TAKIM İÇİNDEKİ DENGELERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

“Quaresma 7,5 milyon Euro’ya alınmış. Menajerlik ücretleri ile 10.5 milyon Euro. Geçen sene Quaresma kaç gol atmış? 3 milyon TL’ye bir gol atmıştır. 2 gün parası ödenmediği taktirde ihtarnama geliyor. Biz geldiğimiz günden bu yana Quaresma’ya 2 milyon Euro para ödedik. Peki Quaresma futbolcuda Mustafa Pektemek değil mi? Bu adamlarada borçlarımız var. Takım oyunu içerisinde ücret dengesinde bozukluklar var. Bütün oyuncular parasını aynı zamanda almalılar. Bunun için çalışıyoruz.”

“BİZ KİMSEDEN BAĞIŞ ALMADIK”

“TFF’den Haziran ayında 11 milyon TL ödeme yapıldı bunlarda banka ödemelerine gitti. Biz kimseden bağış almadık.”

“YABANCI OYUNCULAR PARA İÇİN BURADALAR”

“Bu oyuncuların hepsi profesyonel oyuncular. Kimse kimseyi kandırmasın. Özellikle yabancı oyuncular sadece para için buradalar. Para sıkıntısı yaşadıkları an ayrılıyorlar. Bir çalışan başka bir yerde daha iyi maaş bulduğunda oraya gitme hakkını buluyorsa, sizde çalışan olarak onu gönderme hakkına sahipsiniz. Beşiktaş için Sanlı abiler gibi oynayan bu forma için kendini feda etmiş insanlar için buradayız. Bu zihniyeti yaratmaya çalışıyoruz. Beşiktaş tabii ki transferler yapacak. Beşiktaş’ın şampiyonluktan başka hedefi olamaz. Ben yalan beyanda bulunmam, ödeyemeyeceğim şeyler için borçlanmam.”

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz