”Mushaf Tarihi Çalışmaları Bağlamında Son Yüzyıl Oryantalizmi”

yorum yok
okuma
14 Kasım, 2017

Eski Diyanet İşleri Başkanı Altıkulaç:”Oryantalistler Batı siyasetinde ve ticaretinde, sömürgecilik faaliyetlerine önemli malzemeler sağlamışlardır”

KASTAMONU (AA) – Eski Diyanet İşleri Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç, “Oryantalistler Batı siyasetinde ve ticaretinde, sömürgecilik faaliyetlerine önemli malzemeler sağlamışlardır.” dedi.

Altınkulaç, Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi’nde düzenlenen “Mushaf Tarihi Çalışmaları Bağlamında Son Yüzyıl Oryantalizmi” konferansında yaptığı konuşmada, Kur’an-ı Kerim hakkında bilgiler verdi.

Oryantalizmin ilk defa 1779 yılında İngiltere’de kullanılmaya başlandığını anlatan Dr. Altıkulaç, “İngiltere’de kullanılan kelime, İslam dünyasını inceleyen, İslam dünyası hakkında Batılıları bilgilendiren, İslam ve Batı medeniyeti arasındaki mücadelede, Batı lehine veriler elde etmeye çalışan bir akımdır.” diye konuştu.

Oryantalizmin gelişimi hakkında bilgiler veren Altıkulaç, “Arapçayı çok iyi öğrenmeye başladılar. Arapça kürsüsü ilk olarak 1539 yılında Fransa’da kuruldu. İslam hakkında kendilerince bilgiler edindiler. Daha sonra İslam‘ı tarihsel ve toplumsal bir olgu olarak göstermeye başladılar.” şeklinde konuştu.

Cemil Meriç’in oryantalizmi “Sömürgeciliğin Keşif Fonu” ile tanımladığını hatırlatan Tayyar Altıkulaç, “Terimin Arapça karşılığı ‘İstişrak’tır. İstişrak ile ilgilenenlere de ‘Müsteşrik’ diyoruz. Oryantalistler ya da müsteşrikler diyebiliriz. Oryantalistler Batı siyasetinde ve ticaretinde, sömürgecilik faaliyetlerine önemli malzemeler sağlamışlardır. İslam dünyasında oryantalistlerin aleyhinde onlarca kitap ve makale yayınlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Oryantalizmin Batılılar tarafından kullanılmamaya başladığını dile getiren Altıkulaç, “1973’de Paris’te yapılan ‘Uluslararası Oryantalistler Kongresi’nde, oryantalizm kelimesinin bundan böyle kullanılmaması kararlaştırılmış, kongrenin adı, ‘Kuzey Afrika ve Kuzey Asya Konulu Beşeri Bilimler Kongresi’ olarak değiştirilmiştir.” dedi.

Konferans sonunda Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, Dr. Tayyar Altıkulaç’a hediye takdim etti.


Bir önceki yazımda « makalem var.
tayfun kucuk

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Larissa Otelleri İle Bu Yıl Tatile Doyacağınız Adresi Buldunuz! Yaz tatili ...

Yıldırım, ABD'nin başkenti Washington'daki temaslarını tamamlayarak New York'a ...

Cumhurbaşkanı Macron:''Yemen'deki Husilerin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?