Alemdesin' Web Sitemize Hosgeldiniz

Ya öldürüyor ya sakat bırakıyor

Ya öldürüyor ya sakat bırakıyor sitemize 06 Temmuz 2012 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Sığ sulara balıklama atlamak, sandalye ya da yatağa mahkum eden sakatlanmalara veya ölüme yol açıyor.

Sığ ve dibi kayalık olan denizlere, derin olmayan havuzlara balıklama atlama sonucunda boyun omurlarında kırılma ve sonrasında omurilik felci ortaya çıkabildiğini belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Umut Yaka, “Bu durum daha çok gençlerin eğlenmek ve yarışmak istemeleri ya da kendilerini kanıtlama çabalarından kaynaklanıyor” dedi. Yaka omurilik hasarı hakkında şunları söyledi:”Omurilik adı verilen sinir demeti yolunda kaza sırasında ortaya çıkan hasar; milyonlarca sinir hücresinin ölümüne ve buna bağlı olarak da kollarda ve bacaklarda hareket kayıplarına neden olabilmektedir. Boyun bölgesindeki omuriliğin yaralanmasıyla her iki kol ve bacakta hareket ve duyu kaybı oluşması durumuna, tıpta ‘tetrapleji’ adı verilmektedir. Sırt ve bel bölgesindeki omurilik hasarında her iki bacakta ortaya çıkan duyu ve hareket kaybı da ‘parapleji’ olarak isimlendirilmektedir.

YAŞAMI TEHDİT EDEN ENFEKSİYONLAR GELİŞEBİLİR

Omurilik yaralanmasıyla karşı karşıya kalan kişinin genel durumunu yaralanmanın seviyesi ve hasarın derecesi belirler. Yaralanma bölgesindeki omurilik tamamen hasara uğramışsa tam bir duyu ve hareket kaybı görülür. Hasar tam değilse ve omurilik hasarının derecesine göre kısmi hareket kayıpları ortaya çıkar. Bu durumda duyu ve hareket kayıplarının yanı sıra iç organ fonksiyonları da bozulabilir. Örneğin mesane-bağırsak boşalması etkilenebilir, hastada akciğer problemleri ya da bası yaraları açılıp yaşamı tehdit eden enfeksiyonlar gelişebilir.”

DERİNLİĞİ 2 METREDEN AZ OLAN SUYA ATLAMAYIN

Balıklama atlayışın omurilikte yarattığı hasarın nedenlerini; derinliği 2 metreden az olan ya da derinliği bilinmeyen sulara balıklama atlamak, cankurtaran ve ilkyardım hizmetlerinin yetersiz olduğu yerlerde suya dalmak, şakalaşırken birini suya itmek veya kontrolsüz atlamak şeklinde sıralamak mümkün. Sığ suya balıklama atlama sırasında başını zemine çarpan kişilerde, boyun omurgasının aniden geriye doğru hareket etmesine bağlı olarak omurilik geriliyor ve hasar ortaya çıkıyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz